Kategorie:

Wrocław. Dlaczego fizjoterapeuci patrzą na stopy?

Najczęstszymi dolegliwościami z jakimi trafiają pacjenci do fizjoterapeuty są bóle pleców, a także kolan i bioder. Mało jednak kto wie, że problem ten może mieć przyczynę zupełnie gdzie indziej, a mianowicie w stopach. To one stanowią główną podporę naszego ciała. Dziennie narażone są na duże obciążania i to właśnie od ułożeniu stóp zależy rozmieszczenie reszty układu kostnego w organizmie.

Dlatego fizjoterapeuta Wrocław bardzo często w pierwszej kolejności zwraca uwagę na stan stóp, ich ustawienie oraz układanie podczas chodzenia.

Co fizjoterapeuta Wrocław może odczytać z ułożeniu stóp?

„Na początku było złe ustawienie stóp, potem pojawił się ból kolan, bioder i pleców”. Ta parafraza znanych słów biblijnych przedstawia nam w skrócie jaki jest mechanizm powstawania dolegliwości bólowych w przypadku zaburzeń w ustawieniu stóp. Wyobraźmy sobie człowieka, jako stojący szkielet bez mięśni i innych struktur. Jeśli stopy ustawione są prawidłowo lub inaczej jeśli są prawidłowo zbudowane i wysklepione, to kości kończyn dolnych biegną praktycznie równolegle do siebie i kąt między kośćmi uda i podudzia nie jest duży. Jednak w przypadku płaskostopia, kiedy to sklepienie stopy wymusza inną postawą, kąt ten ulega powiększeniu. Kolana są skierowane do środka, co powoduje większe obciążenia w obszarze kręgosłupa, bioder oraz kolan. Całe kończyny górne przybierają formę litery X.polecany fizjoterapeuta wrocław

Jeśli brzmi to zbyt skomplikowanie to wystarczy zapamiętać, że jeśli ułożenie stóp jest nieprawidłowe, stawy kolanowe, biodrowe oraz kręgosłup poddawane są większym obciążeniom niż powinny, co doprowadza do rozwoju poważnej w konsekwencjach choroby zwyrodnieniowej stawów. Szacuje się, że wiele operacji wymiany bioder, czy kolan można było uniknąć, gdyby wcześniej zdiagnozowane zostały problemy ze stopami.

Dlatego każdy dobry fizjoterapeuta Wrocław zwraca szczególną uwagę na stopy i sposób chodzenia pacjentów. Wie doskonale, że w ten sposób jest w stanie zapobiec wielu poważnym chorobom w przyszłości.

Jak fizjoterapeuta Wrocław może pomóc w przypadku nieprawidłowej budowy stóp?

Do najczęściej występujących problemów ze stopami możemy zaliczyć:

  • stopę płasko-koślawą
  • stopę płaską
  • stopę szpotawą
  • stopę wydrążoną

Każdy z tych jednostek chorobowych może wystąpić już od najmłodszych lat i najczęściej wynika ona z nieprawidłowej budowy kośćca lub nieodpowiedniego napięcia mięśni podudzia. Fizjoterapeuta Wrocław rozpoznając którąkolwiek z wyżej określonych wad jest w stanie skutecznie przeciwdziałać pogłębieniu się problemu.

Warto zaznaczyć, że im wcześniej określona wada zostanie wykryta, tym większa szansa na jej skorygowanie. Najlepiej rehabilitacji poddają się dzieci, których kości cały czas ulegają rozwojowi. Do około 15 roku życia, jeśli fizjoterapeuta Wrocław wprowadzi odpowiednie ćwiczenia osoba taka ma dużą szansę poprawić ułożenie stopy do tego stopnia, aby uniknąć problemów z kolanami i kręgosłupem w przyszłości.

Najczęściej terapia w przypadku wad stopy opiera się na regularnych ćwiczeniach. Początkowo wykonywane są one pod okiem fizjoterapeuty, jednak z czasem mogą one być realizowane w warunkach domowych. Dodatkowo można zastosować masaż mający za zadanie rozluźnić nadmiernie napięte grupy mięśniowe w obrębie podudzia i stopy. Pomaga to osiągnąć lepsze rezultaty podczas ćwiczeń oraz sama rehabilitacja nie jest wówczas tak bolesna dla młodego pacjenta.

Czy fizjoterapeuta Wrocław może pomóc osobom dorosłym z wadami stóp?

Tak jak już wspominałem, najlepsze efekty terapii widoczne są u dzieci i młodzieży. Nie oznacza to jednak, że ludzie dorośli z wadami stóp skazani są na choroby zwyrodnieniowe stawów kolanowych i biodrowych. W ich przypadku często konieczne jest wykonanie operacji chirurgicznej, która skoryguje daną wadę. Rola fizjoterapeuty zaczyna się po zakończonym leczeniu ortopedycznym. Odpowiada on za powrót do pełnej sprawności pacjenta. Podczas spotkań kształtuje on u chorego nawyki prawidłowej postawy ciała oraz przemieszczania się. Fizjoterapeuta Wrocław może również zastosować hydromasaże, które zmniejszą napięcie mięśni oraz podziałają przeciwbólowo.

W niektórych jednak przypadkach kiedy wada stóp nie jest głęboka możliwe jest skorygowanie jej za pomocą rehabilitacji, nawet u osób dorosłych. Decyzja co do tego należy do lekarza ortopedy. Jeśli uzna on, że rehabilitacja może przynieść zadowalające efekty wówczas fizjoterapeuta Wrocław zleca zestaw ćwiczeń do realizowania w domu oraz szczegółowe zalecenia co do sposobu poruszania się.

Jaką skuteczność ma fizjoterapeuta Wrocław w leczeniu wad stóp?

Jak w każdej dziedzinie leczenia dużo zależy od samego zaangażowania pacjenta. Jeśli stosuje się on do zaleceń fizjoterapeuty możliwe jest takie skorygowanie wady stóp, aby uniknąć problemów ze stawami i kręgosłupem w przyszłości. Ciężko zatem określić jaka jest dokładnie skuteczność fizjoterapeutów w tym zakresie.

Faktem jest, że sumiennie wykonywane ćwiczenia są w stanie czasem zdziałać niewyobrażalnie dużo. Od fizjoterapeuty, czyli od jego wiedzy, umiejętności zmotywowania pacjenta i od samego chorego zależy jaki efekt zostanie osiągnięty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *