Jak przyspieszyć gojenie się krocza po porodzie?
Co możemy zrobić, aby ułatwić gojenie się powstałej po nacięciu krocza rany? Jak przyspieszyc gojenie sie krocza? Warto zastosować poniższe rady:
1. Dbajmy o higienę intymną. W trakcie gojenia się rany należy regularnie wymieniać podpaski, dobrze, jeśli przepuszczają one powietrze. Podkłady zmieniajmy po wszystkich wizytach w toalecie. Miejsca intymne dokładnie przemywajmy parę razy dziennie, żeby zminimalizować ryzyko zakażenia. Krocze zawsze osuszajmy jednorazowymi, papierowymi ręcznikami. Należy pamiętać o kierunku podmywania, od pochwy do odbytu. Rana powinna być także często wietrzona.
2. Używajmy jedynie przewiewnej, bawełnianej bielizny, ułatwiającej dostęp powietrza do rany, co przyspiesza proces gojenia. Jeśli nie jest to konieczne, w trakcie leżenia nie nakładamy majtek. Aby, uniknąć zabrudzenia prześcieradła, pod siebie możemy położyć ręcznik oraz podpaskę.
3. Pijmy spore ilości płynów, zadbajmy o dużą zawartość błonnika w codziennej diecie. Pożywienie bogate w błonnik ma na celu zapobiec zaparciom oraz trudnościom w wypróżnianiu się, co jest niezwykle istotne, kiedy podczas porodu doszło do uszkodzenia zwieracza odbytu. Dieta na zaparcia pomaga niwelować zastoje stolca w jelitach, które są powodem utrudnienia gojenia się ran krocza.
4. Dobrym sposobem na przyspieszenie gojenia się krocza są ćwiczenia mięśni Kegla. Delikatne zaciskania oraz rozluźnianie mięśni dna miednicy w kilka dni po porodzie pozwana na regenerację obszaru pochwy, oraz odbytu i polepszenie krążenia krwi w okolicach narządów płciowych.
5. Unikajmy długiego przebywania w pozycji siedzącej. Zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej sprzyja powstawaniu obrzęków w okolicach intymnych, przez co proces gojenia rany może się wydłużyć.
6. Starajmy się sporo odpoczywać. Nie przemęczajmy się i jak najczęściej leżmy.
Co na gojenie krocza?
Przemywanie krocza po każdej wizycie z toalety ma na celu oczyszczenie gojącego się miejsca ze wszystkich bakterii, dla których pożywienie stanowią odchody poporodowe i pozostałości moczu. Do przemywania warto stosować:
- Napar z kory dębu
- Napar z nagietka
- Napar z rumianku
- Roztwór nadmanganianu potasu
Warto także zastosować masc na gojenie się krocza, która wspomoże skutecznie cały proces.
Jak leczyć infekcje intymne w ciąży?
Jeśli dojdzie do infekcji intymnej w ciąży, warto udać się do apteki po lek bez recepty w formie globulek dopochwowych. W aptekach dostępne są kapsułki dopochwowe przeciwzapalne, a co najważniejsze kapsułki dopochwowe przeciwzapalne bez recepty można uzyskać w każdej aptece. W składzie takich produktów znajdują się składniki zarówno przeciwgrzybicze, jak i antybakteryjne. Przed sięgnięciem po ten sposób leczenia, należy wcześniej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Leczenie infekcji intymnych bez recepty pozwala na szybkie działanie. Błędny sposób leczenia może być powodem późniejszych powikłań albo poważniejszych infekcji. Naturalne leczenie infekcji intymnych w ciąży jest najlepszym rozwiązaniem. Warto zastosować:
- płyn do higieny intymnej z wyciągiem z kory dębu albo dodatkiem zielonej herbaty
- kąpiel z sodą oczyszczoną
- ziołowe nasiadówki w ograniczonej ilości
- probiotyki ginekologiczne
- żel do higieny intymnej o niskim pH
Dobrze także zrezygnować albo ograniczyć spożywanie cukru i zacząć jeść żurawinę.Skuteczne leczenie infekcji intymnych to podstawa, gdyż mogą być one groźne dla dziecka.
Czy możliwe jest leczenie infekcji intymnych podczas okresu ?
Leczenie infekcji intymnej polega w wielu przypadkach na stosowaniu globulek i kuracji dopochwowej, aż do skończenia opakowania. Kiedy zakończymy całe opakowanie, wówczas możemy mieć pewność, iż zakończyliśmy leczenie. Jeśli w trakcje infekcji pojawi się miesiączka, trzeba przerwać przyjmowanie globulek. Do kuracji można powrócić dopiero po skończeniu miesiączkowania, nie ma konieczności rozpoczynania leczenia od początku. W przypadku pojawienia się okresu przy infekcji można także skorzystać z leczenia domowymi sposobami.
Chcesz zostać mamą? Sprawdź!
LACTINOVA® mama to specjalistyczny, doustny probiotyk uzupełniający mikrobiotę.