Czy da się płacić mniej za prąd budowalny?
Kategorie:

Czym jest prąd budowlany? Czy może być tańszy?

Czym różni się prąd budowlany od zwykłego?

Różnica pomiędzy prądem budowlanym, a zwykłym polega wyłącznie na celu jego przyłączenia. Prąd ten wykorzystywany jest – i tu nie będzie zaskoczenia – w trakcie budowy. Terminem tym określa się specjalną taryfę energii elektrycznej, którą sprzedaje dostawca na czas budowy domu lub innej inwestycji w celu realizacji niezbędnych prac budowlano-montażowych. Prąd budowlany dostarczać może lokalny dostawca energii lub dowolna firma, która posiada koncesję na obrót energią elektryczną.

Najczęściej na placach budowy nie ma możliwości stałego podłączenia prądu i takie podłączenie ma charakter tymczasowy. Prąd budowlany wiąże się z odrębnymi taryfami. Uzyskanie przyłącza tymczasowego trwa od 1 do 2 miesięcy, czyli znacznie szybciej niż uzyskanie przyłącza stałego, co może potrwać nawet ponad pół roku. Dlatego formalności należy zacząć załatwiać już na etapie wybrania projektu, np. domu, pod warunkiem, że planujemy zacząć budowę. W tym celu należy ustalić z dostawcą energii elektrycznej sposób oraz warunki dostarczenia prądu budowlanego na plac budowy, zgodnie z zapotrzebowaniem. Nie ma jednak konieczności podpisywania umowy z dostawcą energii o przyłącze tymczasowe. Energia potrzebna do budowy domu może pochodzić z wynajętego agregatu prądotwórczego.

Czy prąd budowlany może być tańszy?

Przy zawieraniu umowy z dostawcą na prąd tymczasowy należy określić warunki dostawy prądu oraz wybrać jego moc umowną, która zależna jest od następujących kwestii:

– technologii budowy,

– używanym maszyn i urządzeń elektrycznych,

– pory dnia w jakiej  wykonuje się prace budowlano-wykończeniowe,

– innych elementów wykorzystania prądu elektrycznego (oświetlenie, ogrzewanie itp.).

Ostateczne szacunki najlepiej skonsultować z firma doradczą. Zapotrzebowanie na prąd w czasie budowy jest znacznie większe niż podczas standardowej eksploatacji domu i zawiera elementy odmienne od zwykłego użytkowania prądu. Należy pamiętać, że ceny prądu budowlanego są wyższe niż w przypadku standardowych taryf na potrzeby gospodarstw domowych. W związku z tym musimy wystąpić z wnioskiem o udostępnienie przyłącza tymczasowego, a także wybrać taryfę, na podstawie której naliczane będą koszty związane z użyciem prądu budowlanego. Różnice cenowe są naprawdę spore i mogą osiągać wartości 10-20 groszy za 1 kWh energii.

Warto jak najwcześniej zająć się złożeniem wniosku o warunki przyłączeniowe. Należy bowiem pamiętać, że czas oczekiwania na przyłącze stałe może wynosić nawet ponad 6-9 miesięcy. Najkorzystniej jest na etapie wykańczania wnętrza przejść na taryfę dla gospodarstw domowych. Różnice w wysokości opłat za prąd budowlany i zwykły są kluczowym argumentem, by po zakończeniu budowy jak najszybciej przejść na normalną grupę taryfową. Trzeba pamiętać, że budowa domu jest inwestycją długoterminową i w okresie kilkumiesięcznym oszczędności na wyborze odpowiedniej taryfy prądu budowalnego mogą wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. W przypadku dużych inwestycji budowlanych kwota ta jest kilkukrotnie wyższa. Dlatego tez istotne jest skorzystanie z doświadczonego doradcy, który wskaże najlepsza taryfę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *